Шопска салата

Шопска салата

Ocena:
Rate this recepti
БРОЈ ЛИЦА: 4 | ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА: 20 min | ТЕЖИНА НА ПОДГОТОВКА: лесни

Состојки:

 • 500 г свежи домати
 • 600 г свежи краставици
 • 200 г свежи црвени пиперки
 • 200 г свежи зелени пиперки
 • 60 г млад кромид
 • 1 лута пиперка

полнење:

 • 1/2 лажичка сол
 • пиперка
 • 70 мл BIMAL сончогледово масло
 • 2 лажици јаболков оцет

За сервирање:

 • 150 г фета сирење

Подготовка:

Исчистете ги доматите, излупените краставици и пиперките од семето и исечете ги на коцки. Ставете го зеленчукот во подлабока чинија, а потоа додајте ги младиот кромид исечен на кругови и ситно исечканата лута пиперка. Добро измешајте ги и добро оладете ги. Пред сервирањето на салатата додајте сол, бибер, ставете сончогледово масло BIMAL, оцет и добро измешајте. Конечно, додајте рендано фета сирење.