Knjiga recepata

Со седиште во Брчко, Босна и Херцеговина, BIMAL Group е лидер во преработката на маслодајни семиња и житарки и во земјата и во регионот.

Контакт

Локација
BIMAL d.d.Bijeljinska br. 9 76100 Brčko Bosna i Hercegovina
Email
info@bimaldd.com

Следете не

Moj BIMAL

Sunce naše kuhinje
zebra-kolac

Зебра торта

БРОЈ НА ЛИЦА: 5 | ВРЕМЕ НА ПОДГОТОВКА : 50 мин | ТЕШКОВИНА НА ПОДГОТОВКА: средно

Подготовка:

Измешајте ги белките додека не се стегнат, а жолчките измешајте ги со шеќерот и ванилиниот шеќер додека не станат пени. Додадете BIMAL масло и вода во жолчките, а потоа нежно измешајте ги брашното и прашокот за пециво. На крајот нежно измешајте ги изматените белки. Смесата поделете ја на два еднакви дела, а во едниот дел додадете какао и вода (3 лажици). Заоблениот калап обложете го со хартија за печење и истурете прво малку од светлата смеса, па темната смеса и така наизменично додека има доволно. Колачот се пече на температура од 180 C 30-35 минути. Изладениот колач од зебра се посипува со шеќер во прав.

Состојки:

  • 5 јајца
  • 250 гр шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 350 гр обично брашно
  • 1 прашок за пециво
  • 1,5 dl млака вода
  • 2,5 dl масло BIMAL
  • 3 лажици какао во прав
  • 3 супени лажици вода